Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1914/13
Wykładając i stosując art.43 ust. 1 pkt. 9 u.p.t.u. należy badać cel ekonomiczny ( gospodarczy) transakcji, której przedmiotem jest grunt a wykładnię językową zastąpić wykładnią celowościową.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi Gminy W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydania interpretacji indywidualnej z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 440 (słownie: czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy jn.
Gmina W. (dalej: Gmina) wystąpiła z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT), w zakresie zwolnienia podatkowego określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U.
z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: u.p.t.u.).
Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że stanowiące mienie komunalne nieruchomości gruntowe, których właścicielem jest Gmina, były podczas ustanowienia odrębnej własności lokali wydzielane po granicy budynków, przez co nie spełniają one warunków przewidzianych przepisami prawa dla działek budowlanych. Właściciele tychże lokali otrzymali udział w prawie do nieruchomości gruntowej, której granice obejmowały obszar ograniczony fundamentami budynku. Niezbędne urządzenia do obsługi budynku znajdują się niejednokrotnie w obrębie innej (cudzej) nieruchomości a właściciele lokali muszą korzystać z nieruchomości sąsiedniej. Taki stan powoduje utrudnienia w korzystaniu z obu nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right