Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. IV SA/Wa 2584/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), Sędziowie sędzia WSA Magdalena Durzyńska, sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej K. S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", utrzymało w mocy orzeczenie Starosty [...] z [...] czerwca 2011 r., którym umorzono postępowanie administracyjne w przedmiocie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości gruntowej, opisanej w ewidencji gruntów i budynków, jako działka nr ew. [...] z obrębu [...], gmina [...], wszczęte wnioskiem p. K. S.
Uzasadniając decyzję organ odwoławczy wskazał następujące uwarunkowania, które uwzględnił orzekając w sprawie:
- organ I. instancji odnotował, że 6 grudnia 2010 r. do urzędu wpłynął wniosek p. K. S., w sprawie o ustalenie wysokości odszkodowania przysługującego z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości gruntowej opisanej w ewidencji gruntów, jako działka nr ew. [...], na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.); w toku przeprowadzonego postępowania organ I. instancji ustalił, że aktualnie właścicielem działki (o pow. [...] m2) są p. K. S. i I. L. (na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego [...] z [...] marca 1993 roku, sygn. akt [...]); przedmiotowa nieruchomość gruntowa została pozbawiona statusu budowlanego już w roku 1948, w którym to Naczelna Rada [...] W., uchwalając "Plan zagospodarowania przestrzennego osiedla [...]", przeznaczyła ten obszar na cele użyteczności publicznej: gospodarkę leśną - przywołano odnośne obwieszczenia Przewodniczącego Naczelnej Rady [...] W.; natomiast, [...] Park Narodowy został utworzony rozporządzeniem Rady Ministrów w 1959 roku oraz wydanym na jego podstawie zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w sprawie granic [...] Parku Narodowego, w myśl którego Osiedle [...] włączono w granice Parku już jako działki; zgodnie z ówczesną definicją parku narodowego, z założenia obejmuje on rozległe tereny o szczególnych wartościach dla interesu publicznego, na których zlokalizowane są dane twory przyrody; wobec treści art. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.), zwanej dalej "ustawą wprowadzającą", stanowiącego: "do roszczeń związanych z ograniczeniami sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną zasobów środowiska, powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy (tj. 1 października 2001 r.), stosuje się przepisy dotychczasowe. Roszczenia te przedawniają się z dniem 30 czerwca 2004 r."; organ I. instancji uznał, że roszczenie związane z ograniczeniem sposobu korzystania z działki nr [...] w związku z ochroną zasobów środowiska powstało przed dniem wejścia w życie wskazanej ustawy, bo już w roku 1948 a zatem organ nie ma możliwości ustalenia odszkodowania w oparciu o regulacje wyrażone w ustawie - Prawo ochrony środowiska,