Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Sz 1201/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej na podstawie art. 2, art. 3 pkt 11, art. 16 a oraz art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r., nr 139, poz. 992) oraz upoważnienia Burmistrza, po rozpatrzeniu wniosku M. K. z dnia [...] odmówił przyznania prawa do specjalnego zasiłku z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawną matką W. K.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że do [...] M. K. uprawniony był do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką W. K., które to świadczenie na mocy art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, wygasło z mocy prawa.

Następnie, powołując się na treść przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych, które warunkują przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione przesłanki określone w art. 16a ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z treścią orzeczenia Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności o stopniu niepełnosprawności z dnia [...]stopień niepełnosprawności W. K. datowany jest od dnia [...]. Zatem dokument ten daje podstawę do uznania, że "konieczność sprawowania stałej opieki" nad W.K. pojawiła się w [...]. W ocenie organu, dla uzyskania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, strona powinna wykazać, że właśnie w tym okresie była osobą zatrudnioną i zrezygnowała z zatrudnienia celem opieki nad matką. Żaden ze wskazanych przez wnioskodawcę okresów podjęcia się opieki nad matką nie pokrywa się z okresem powstania znacznego stopnia niepełnosprawności W. K. M. K. nie udowodnił również, że zrezygnował z zatrudnienia w celu opieki nad matką. Z dokonanych ustaleń wynika, że ostatnio pracował w okresie od [...], przy czym umowa zawarta była na ten okres i wygasła. Przed tym okresem wnioskodawca był bezrobotny, również po [...] do czasu uzyskania od [...] świadczenia. W ocenie organu, istotnym dla spełnienia warunku "rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością stałej opieki" jest wykazanie, że po tym, jak członek rodziny uzyskał znaczny stopień niepełnosprawności i powstała konieczność opieki nad tą osobą, osoba zrezygnowała w sposób trwały z posiadanego zatrudnienia. Warunek taki nie będzie natomiast spełniony w sytuacji, gdy z jakichś powodów osoba zrezygnuje z zadudnienia lub je straci w czasie, kiedy nie istniała jeszcze niepełnosprawność w stopniu znacznym członka rodziny wymagającego opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00