Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Rz 930/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Ewa Partyka Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk /spr./ WSA Joanna Zdrzałka Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi B. C. i J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2013 r., [...] w przedmiocie kosztów postępowania rozgraniczeniowego -skargę oddala-

Uzasadnienie

II SA/Rz 930/13

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy [...] obciążył kosztami rozgraniczenia nieruchomości w całości wnioskodawcę rozgraniczenia - S.i M.A., zam. Ł. [...], wszczętego postanowieniem z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] prowadzonego w przedmiocie rozgraniczenia działki nr 3870 położonej w miejscowości Ł.

W uzasadnieniu organ podał, że stosownie do treści art. 262 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267) zwanej dalej k.p.a., koszty postępowania rozgraniczeniowego powinien ponieść wnioskodawca, ponieważ postępowanie wszczęto na jego żądanie i w jego interesie. Kluczową kwestią interpretacji w kontekście art. 262 § 1 pkt 2 k.p.a. jest pojęcie interesu strony, które każdorazowo powinno być przedmiotem oceny w indywidualnej sprawie. Organ podał, że ustawodawca nie stworzył uniwersalnego narzędzia prawnego, za pomocą którego jednocześnie można by było wyodrębnić koszty poniesione w interesie strony od kosztów obciążających organ prowadzący postępowanie administracyjne. Organ powołując się na wyrok NSA z dnia 9 stycznia 1998 r. wskazał, że przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego nie zawierają upoważnienia dla organów administracyjnych do stosowania w zakresie kosztów postępowania rozgraniczeniowego kodeksu cywilnego ani też same nie określają zasad podziału tych kosztów pomiędzy uczestników postępowania rozgraniczeniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00