Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. IV SA/Wr 662/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Ożóg (spr.), Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Agnieszka Figura, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi W. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi W. R. (skarżący) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Z-cy Burmistrza Gminy i Miasta L. Ś.. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] o odmowie przyznania skarżącemu specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad swoją żoną. W podstawie prawnej obu decyzji powołano w szczególności przepis art. 16 a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm.), dalej: ustawy.

W uzasadnieniu decyzji ostatecznej w szczególności stwierdzono:

Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta L. Ś. orzekł o odmowie przyznania W. R. (skarżący) specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad swoją żoną T. R..

Uzasadniając decyzję, organ I instancji nie zakwestionował sprawowania przez wnioskodawcę opieki nad żoną, faktu legitymowania się przez żonę wnioskodawcy odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym jej niepełnosprawność, ani też spełnienia przez rodzinę kryterium dochodowego. Jednakże, w ocenie tego organu, na przeszkodzie w przyznaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego stoi fakt, że, po pierwsze, skarżący nie zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bezpośrednio w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną, po wtóre zaś, skarżący nie jest osobą, na której zgodnie z przepisami ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 788 i 1529 - dalej również jako: "Kodeks rodzinny i opiekuńczy"), ciąży obowiązek alimentacyjny względem żony. W ocenie organu, pomiędzy małżonkami - w czasie trwania małżeństwa - nie istnieje obowiązek alimentacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00