Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. IV SA/Wr 637/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Ożóg (spr.), Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Agnieszka Figura, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi A.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. M. (skarżący) w niniejszej sprawie jest decyzja ostateczna Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. (SKO) z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. (MOPS) z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] odmawiającą przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad matką. Decyzje te zostały oparte na podstawie art. 16 a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm.), ustawa.

W uzasadnieniu decyzji ostatecznej SKO stwierdziło:

Wnioskiem z dnia 16 maja 2013 r. skarżący wystąpił o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad matką-J. M..

Zaskarżoną decyzją organ I instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia bowiem na skarżącym ciąży obowiązek alimentacyjny względem matki. Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz dochód rodziny osoby wymagającej opieki, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, wyniósł 542,63 zł, a więc nie przekroczył kwoty 623,00 zł, uprawniającej do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Organ dalej wskazał, że w przypadku skarżącego ostatni stosunek pracy został rozwiązany z dniem 30 kwietnia 2000 r. z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Następnie skarżący zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy we W. jako osoba bezrobotna i w okresie od 16 maja 2000 r. do 15 listopada 2000 r. pobierał z tego tytułu zasiłek. Natomiast matka skarżącego - osoba wymagająca opieki, legitymuje się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, z dnia 19 czerwca 2001 r. Ponadto skarżący złożył oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że stracił pracę na skutek wypowiedzenia umowy przez zakład pracy. Tym samym nie został spełniony jeden z podstawowych warunków uprawniających wnioskodawców do specjalnego zasiłku opiekuńczego - skarżący nie zrezygnował bowiem z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej opieki nad osobą niepełnosprawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00