Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1322/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi J. B.V. z siedzibą w Holandii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
J. B.V. z siedziba w Holandii (dalej: "Spółka", "Skarżąca") wnioskiem z 12 grudnia 2012 r. zwróciła się do Ministra Finansów. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych dla akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w przypadku jej likwidacji.
W powyższym wniosku Skarżąca przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest akcjonariuszem spółki J. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w S. (dalej: "J."). Obecnie akcjonariusze J. rozważają różne scenariusze dalszych losów działalności gospodarczej prowadzonej przez J. m.in. zakładają jej likwidację. W przypadku likwidacji J. doszłoby do podziału majątku spółki likwidowanej pomiędzy jej wspólników. Skarżąca jako akcjonariusz J. otrzymałaby w takim przypadku zarówno środki pieniężne jak i inne składniki majątku J. (np. wierzytelności wobec kontrahentów J.).
Wskazując na powyższe Skarżąca zadała następujące pytanie.
Czy w przypadku likwidacji J. i podziału jej majątku pomiędzy jej wspólników Skarżąca byłaby zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od wartości otrzymanych składników majątku J.?
Skarżąca wskazała, że J. jako spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm., dalej: "KSH") i jako taka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. J. jest zatem spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 4a pkt 14 3b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 74. poz. 397, ze zm., dalej: “u.p.d.o.p."). Zgodnie z art. 12 ust. 4 pki 3a lit a u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Natomiast art. 12 ust. 4 pkt 3b u.p.d.o.p. stanowi, że do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a (tj. innych niż gotówka) składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną m.in. z tytułu jej likwidacji. Z powyższego wynika, że w przypadku likwidacji J. i podziału jej majątku pomiędzy wspólników Skarżąca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od wartości otrzymanych składników majątku J.