Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1231/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak, sędzia WSA del. Marek Kraus, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 25 października 2012r. do Ministra Finansów złożono wniosek P. S.A. z siedzibą w W. (zwana dalej "Bankiem") o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług (zwanego dalej "VAT").
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Bank, działając na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Prawo bankowe (Dz. U. Z 2002r. Nr 72, poz. 665 ze zm., zwanej dalej "Prawo bankowe"), świadczy za wynagrodzeniem szereg usług finansowych na rzecz klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych, na które składają się czynności wymienione w treści art. 5 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 6 ust. 1 Prawa bankowego. Usługi świadczone przez Bank zasadniczo objęte są zakresem zwolnienia od VAT. Bank wykonuje także czynności wyłączone z zakresu zwolnienia od opodatkowania VAT - np. usługi najmu/podnajmu powierzchni biurowej. Usługi świadczone są zarówno na rzecz osób krajowych, tj. rezydentów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2002r. Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, zwanej dalej "Prawem dewizowym"), jak i osób zagranicznych, tj. nierezydentów, w tym nierezydentów z państw trzecich w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.
Bank wykonuje w szczególności szereg usług o charakterze finansowym, dotyczących walut, tj. usługi w zakresie wymiany walut, udzielanie kredytów denominowanych, udzielanie kredytów w walutach obcych, zawieranie transakcji na rynkach instrumentów finansowych (instrumenty finansowe, dla których instrumentem bazowym są waluty obce), udzielanie pożyczek w walutach obcych. Ww. świadczenia są oferowane podmiotom, które posiadają siedzibę/stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, względnie stałe miejsce zamieszkania na terytorium UE jak i poza terytorium UE. Dla celów tej działalności gospodarczej Bank angażuje odpowiednie środki finansowe, które są pozyskiwane m. in. w ramach profesjonalnych transakcji finansowych dokonywanych z podmiotami operującymi na rynkach międzybankowych. Przedmiotowe transakcje były i są podejmowane przez Bank m. in. z profesjonalnymi podmiotami posiadającymi siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa trzeciego (np. Stanów Zjednoczonych Ameryki lub Konfederacji Szwajcarskiej).