Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1151/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia WSA Waldemar Śledzik, sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi A. T. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz A. T. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 6 grudnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. (NUS) nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji z dnia [...].11.2012 r., określającej Skarżącej Pani A. T. wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia w dniu 29.06.2007 r. na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej udziału wynoszącego 2.141/100.000 w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu położonej w Warszawie przy ul. [...].

W uzasadnieniu NUS wskazał, że w sprawie wystąpiła uzasadniona obawa, iż zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, ponieważ okres pozostający do upływu terminu przedawnienia zobowiązania był krótszy niż trzy miesiące.

W zażaleniu na powyższe postanowienie Skarżąca wskazała, że przesłanka upływu terminu przedawnienia jest pierwszą ale nie wystarczającą przesłanką nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Drugą przesłankę stanowi przepis art. 239b § 2 Op, a mianowicie uprawdopodobnienie, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. W ocenie Skarżącej powyższe oznacza, że nawet jeżeli do upływu terminu przedawnienia pozostanie jeden dzień, to nadanie decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności nie będzie możliwe, jeżeli organ podatkowy nie uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Dwie przesłanki muszą występować jednocześnie, co potwierdza piśmiennictwo i orzecznictwo w sprawach podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00