Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 grudnia 2013 r., sygn. VII SA/Wa 1491/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), , Sędzia WSA Mariola Kowalska, Sędzia WSA Mirosława Pindelska, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2013 r. znak [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej skargę oddala

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez S. Sp. z o.o. w G. jest decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego z [...] kwietnia 2013 r. znak: [...], wydana po rozpatrzeniu odwołania skarżącej Spółki od decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. z [...] lutego 2013 r. Nr [...].

Wymienioną decyzją z [...] lutego 2013 r. organ wojewódzki, działając na podstawie art. 104 ust. 1 i art. 103 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r., Nr 136, poz. 914 ze zm.), nałożył na S. Sp. z o.o. w G. karę pieniężną w wysokości 50.000,00 zł za naruszenie art. 46 ust. 1 pkt 2 oraz art. 46 ust. 2 ww. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia poprzez prezentację i reklamę suplementów diety jako produktów leczniczych. W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji wskazał, że w przedmiotowej sprawie bezsprzecznym jest fakt, iż ww. Spółka naruszyła obowiązujące przepisy prawa żywnościowego z uwagi na zastosowanie w prezentacji i reklamie suplementów diety sformułowań wskazujących na właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia. Na swoich stronach internetowych oraz w materiałach reklamowych używała bowiem sformułowań wskazujących na wpływ preparatów na powrót do zdrowia i zapobieganie schorzeniom oraz wspomaganie leczenia szeregu jednostek chorobowych. Wymienione nieprawidłowości stwierdzono na stronie internetowej [...] i [...], nadto - w folderach i materiałach reklamowych dostarczanych do miejsca sprzedaży detalicznej wymienionej na stronie internetowej [...], tj. w Aptece N. w G., ul. G. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00