Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Rz 974/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Jarosław Szaro / spr./ Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 grudnia 2013r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania podatkowego - oddala skargę-

Uzasadnienie

"A" sp. z o.o. z siedzibą w W., dalej spółka lub skarżąca lub "A" złożyła za rok 2000 zeznanie podatkowe wykazując w nim podatek do zapłaty w wysokości 2 369 416 złotych.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej dalej Dyrektor UKS postanowieniem z dnia 20 maja 2006r wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia spółce zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2000r oraz odsetek za zwłokę od należnych zaliczek na ten podatek.

Dyrektor ten decyzją z dnia [...] czerwca 2003r znak: [...] określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w kwocie 2 416 804 złote.

Organ pierwszej instancji doszedł do przekonania, że spółka zaniżyła przychody o kwotę 82 949 złotych stanowiącą równowartość otrzymanych odsetek na terminowych rachunkach bankowych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a ponadto zawyżyła koszty uzyskania przychodów o kwotę 75 010 zł i 97 groszy z tytułu wydatków na ulepszenie środka trwałego oraz z tytułu odliczenia podatku od towarów i usług, którego podatnik nie rozliczył podatkiem należnym.

Decyzja ta uprawomocniła się w pierwszej instancji, zaś zaległość podatkowa została przez spółkę zapłacona.

Skarżąca spółka w dniu 28 listopada 2005 roku wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2000r w kwocie 2 369 416 złotych składając równocześnie skorygowane zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (CIT-8 za ten rok). Spółka powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2002r sygn. akt K45/01 stwierdzający niekonstytucyjność przepisów art. 8 pkt. 8 w związku z art. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1999r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. nr 95 poz. 1100) oraz art. 2 pkt. 2 w związku z art. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1999r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 95 poz. 1101) w zakresie jakim nie przewidują one regulacji przejściowych niezbędnych do zapewnienia ochrony interesów prowadzących zakłady pracy chronionej, którzy - w zaufaniu do dotychczasowych przepisów - rozpoczęli realizację długookresowych przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych zatrudnionych w tych zakładach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00