Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Ol 860/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2013 r. sprawy ze skargi Skarbu Państwa - Wojewody na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w udzieleniu odszkodowania za zmniejszenie wartości nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Skarbu Państwa - Wojewody kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że ostateczną decyzją z dnia "[...]" r. Starosta, na podstawie art. 129 ust. 2 i 4, art. 130 ust.1 pkt 1, art.131 ust. 1-3, art. 133 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz art. 132 ust. 1 a i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustalił na rzecz R. J. odszkodowanie w kwocie 15.400 zł z tytułu ograniczenia korzystania z należącej do niej nieruchomości, o oznaczonym numerze ewidencyjnym i określonej powierzchni, w związku z ustanowieniem użytku ekologicznego "Kwiecewo", na podstawie Rozporządzenia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Nr 43 z dnia 28 kwietnia 2008 r. W punkcie drugim decyzji orzeczono, że do wypłaty ustalonego odszkodowania zobowiązuje się Wojewodę. W punkcie trzecim decyzji natomiast orzeczono, że zapłata odszkodowania nastąpi jednorazowo w terminie 14 dni a do skutków opóźnienia w zapłacie odszkodowania stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego.

W dniu 17 lipca 2012 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

wpłynął wniosek Wojewody o stwierdzenie nieważności wymienionej decyzji, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że odszkodowanie zostało ustalone z rażącym naruszeniem art. 129 ust.4 ustawy Prawo ochrony środowiska, gdyż organ nie wziął pod uwagę określonego tam terminu zawitego i ustalił odszkodowanie mimo, że wniosek wpłynął po upływie ustawowego terminu. W ocenie wnioskodawcy, decyzja Starosty rażąco narusza prawo także z tego powodu, że organ ten bez podstawy prawnej zobowiązał Wojewodę do zapłaty odszkodowania jednorazowo w terminie 14 dni. Powołane w podstawie prawnej w tym zakresie przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie mogą być stosowane, bowiem zasady i tryb określone w tej ustawie stosuje się wyłącznie do żądania wykupu nieruchomości. Odniesiono się też do kwestii dopuszczalności wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji, od której przysługuje powództwo do sądu powszechnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00