Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Kielcach z dnia 2 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Ke 530/13

Przywrócenie terminu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Surma po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. K. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie ze skargi S. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego postanawia odmówić przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny

w Kielcach oddalił skargę S. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. w przedmiocie podatku akcyzowego. W dniu

19 listopada 2013 r. skarżący wniósł o doręczenie wyroku z uzasadnieniem wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Uzasadniając wniosek podniósł, że w dniach od 23 października 2013 r. do 11 listopada 2013 r. był w W. B., gdzie poszukiwał rynków zbytu na liście tytoniu. Wskazał, że telefon służbowy, którego numer podał pełnomocnikowi został w Polsce, a zlecona usługa przekierowania rozmów na telefon prywatny, który zabrał ze sobą, nie została uruchomiona. Skarżący zapomniał ponadto, że 24 października 2013 r. było ogłoszenie wyroku dotyczące jego skargi na ww. interpretację. Dopiero po powrocie do Polski dowiedział się od pełnomocnika, że skarga została oddalona. Pełnomocnik nie złożył wniosku o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem ponieważ nie mógł się skontaktować ze skarżącym w sprawie dyspozycji co do poniesienia kosztów za uzasadnienie orzeczenia. S.K. podkreślił, że przedmiotowa sprawa jest dla niego sprawą życiową. Gdyby wiedział o wyroku poinformowałby pełnomocnika o konieczności zaskarżenia niekorzystnego dla niego orzeczenia i stosowny wniosek zostałby złożony i opłacony. Zdaniem skarżącego, w sytuacji losowej w jakiej się znalazł (zapomnienie telefonu służbowego i nieudane uruchomienie usługi przekazywania połączeń) nie był w stanie złożyć pełnomocnikowi odpowiednich dyspozycji. Wniosek o przywrócenie terminu złożył w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (powrót do kraju i uzyskanie informacji o treści orzeczenia nastąpiło 12 listopada 2013 r.) oraz wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu dokonał czynności, dla której uchybiony był zakreślony termin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00