Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Ke 426/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/ Ke 426/13

Uzasadnienie

1.1. Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] 2013 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] 2013 r. nr [...] określającą T. K. (skarżący) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobu akcyzowego w postaci samochodu osobowego marki Audi Q7 o numerze n/p [...] w wysokości [..]. zł.

1.2. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 15 marca 2010 r. do Urzędu Celnego w K. wpłynęły dokumenty z Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta w P.dotyczące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Audi Q7 przez skarżącego. Na podstawie analizy przekazanych dokumentów ustalono, że nie została złożona deklaracja uproszczona ani nie zapłacono akcyzy za ww. pojazd. W odpowiedzi na pismo Naczelnika Urzędu Celnego w K., przedstawiciel na Polskę marki Audi - firma Kulczyk Tradex sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu wskazała, że przedmiotowy samochód został wyprodukowany jako osobowy. Wobec czego, w dniu 16 marca 2012 r. organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie podatkowe celem ustalenia czy powstało zobowiązanie w podatku akcyzowym i konieczność zapłaty należnej akcyzy. W toku postępowania skarżący przedłożył dokument zakupu przedmiotowego samochodu. W poczet materiału dowodowego załączono również pismo z informacją od przedstawiciela na Polskę marki Audi w przedmiocie specyfikacji i kategorii homologacji producenta, w którym wskazano, że samochód marki Audi Q7 nr nadwozia [...] został wyprodukowany jako osobowy, kat. M1G, 7 miejsc, nr świadectwa: [...]. Ponadto wskazano, że dystrybutor nie posiada informacji o przebudowach tego pojazdu. Oględziny zostały przeprowadzone w drodze pomocy prawnej przez Naczelnika Urzędu Celnego w P. w dniu 28 czerwca 2012 r., gdyż na podstawie danych uzyskanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ustalono, że pojazd stanowił własność Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego A. sp. j. P. K., P. K.z siedzibą we właściwości miejscowej dla tego organu. W dniu 2 października 2012 r. nadesłano z Urzędu Miasta P. kserokopie dokumentów dotyczących dokonywania zmian konstrukcyjnych w samochodzie marki Audi Q7. W dniu 20 listopada 2012 r. organ przeprowadził uzupełniający dowód z przesłuchania strony, a 11 stycznia 2013 r. skarżący wniósł o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy techniki samochodowej i ruchu drogowego na okoliczność określenia na podstawie zgromadzonych dokumentów - zapisów w dowodzie rejestracyjnym - rodzaj pojazdu: ciężarowy z ilością miejsc siedzących 2, czy konstrukcja w chwili wewnątrzwspólnotowego nabycia świadczyła, że był on zasadniczo przeznaczony do przewozu towarów czy osób, oraz określenia czy było możliwe używanie wnętrza przestrzeni ładunkowej pojazdu do przewozu osób, jak i towarów bez dokonania w nim zmiany konstrukcji w konfiguracji na dzień wewnątrzwspólnotowego nabycia. Organ oddalił ten wniosek dowodowy, uznając, że przeznaczenie pojazdu zostało potwierdzone zgromadzonymi dokumentami oraz przeprowadzonymi w toku postępowania czynnościami, m.in. oględzinami, przesłuchaniem strony i bezpośredniego nabywcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00