Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Ke 798/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi S. Ł. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 12 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 lipca 2013 r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 30 października 2012 r. nr [...] o odmowie przyznania S. Ł. uprawnień kombatanckich.

Jak wynika z akt sprawy organ decyzją z dnia 29 grudnia 2011 r. utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 22 listopada 2011 r. o odmowie przyznania stronie uprawnień kombatanckich. Wyrokiem z dnia 24 maja 2012 r. sygn. II SA/Ke 99/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, uwzględniając skargę S. Ł., uchylił ww. decyzje. W uzasadnieniu Sąd zobowiązał organ do zweryfikowania przedłożonych przez skarżącego oświadczeń świadków w oparciu o inne środki dowodowe oraz do wyczerpującego uzasadnienia ewentualnej odmowy uznania wiarygodności tych oświadczeń. W razie potwierdzenia okoliczności wskazanych w złożonych oświadczeniach i wniosku skarżącego Sąd zobowiązał organ do wyjaśnienia, czy udział skarżącego w młodzieżowych grupach dywersyjnych daje podstawy do nabycia przez niego uprawnień kombatanckich.

W ponownym postępowaniu administracyjnym organ postanowieniem z dnia 13 sierpnia 2012 r. dopuścił dowód z przesłuchania strony i ww. decyzją z dnia 30 października 2012 r. odmówił przyznania uprawnień kombatanckich.

Rozpatrując wniosek S. Ł. o ponowne rozpatrzenie sprawy organ stwierdził, że nie przedstawił on dowodów potwierdzających okoliczność pełnienia służby w organizacji konspiracyjnej w rozumieniu art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. W swojej relacji dotyczącej działalności w czasie okupacji wnioskodawca (ur. w 1930 roku) wyjaśnił, że jego udział w szeregach Armii Krajowej polegał na stałym sabotażu na stacji towarowej PKP K. oraz na przenoszeniu ulotek, rozkazów i broni krótkiej. Spotykał się z M. P. ps. "W." i S. N. ps. "G.", pracującymi wówczas na kolei i będącymi jego przełożonymi. Osoby te w roku 1983 złożyły oświadczenia, z których wynika, że S. Ł. był członkiem "młodzieżowej grupy dywersyjnej AK na stacji K.", której głównym zadaniem było uszkadzanie pociągów i ich podpalanie. Na okoliczność prowadzonej działalności strona przedłożyła rekomendację Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła w K., wydaną w oparciu o powyższe oświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00