Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Gl 1496/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi A. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. A. H. obywatel Niemiec zwrócił się do Starostwa Powiatowego w B. o wydanie prawa jazdy kategorii "B". Do złożonego wniosku dołączył potwierdzenie ukończenia szkolenia i zdania pozytywnie egzaminu, nadto orzeczenie lekarskie oraz zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu na terytorium RP.

Pismem z dnia [...] r. Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w B., wezwał A. H. do zgłoszenia się w Wydziale Komunikacji, celem uzupełnienia dokumentów o poświadczenia zameldowania zgodnie z obowiązkiem meldunkowym cudzoziemców oraz złożenia oświadczenia o fakcie przebywania na terytorium RP przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe.

Powyższe wezwania nie zostało odebrane osobiście przez A. H.. W dniu [...]r. jego pełnomocnik S. V. przesłała do Starostwa potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy w B. od [...] r. do [...] r. oraz w R. od [...] r. do [...]r.

W toku dalszych czynności Naczelnik Wydziału Komunikacji uzyskał informację z Komisariatu Policji w S., że A. H. nie przebywa pod adresem zameldowania w R.. Z kolejne informacji Komisariatu Policji wynikało, że w dniu [...] r. nie przebywał w miejscu czasowego meldunku, a właściciel lokalu oświadczył, że nie kontroluje jego pobytu. Nadto organ zwrócił się również o dane do Kraftfahrt-Bundesamt we F. w Niemczech, skąd uzyskał informację, że A. H. ma cofnięte prawo jazdy przez Sąd w S., w związku z rozmyślną jazdą pod wpływem alkoholu, był także karany za niedozwolone oddalenie się z miejsca wypadku oraz naruszenie obowiązku ubezpieczenia. Z informacji tej wynikało, że A. H. do [...] r. mieszkał w S.. Natomiast z kolejnej informacji z dnia [...] r. wynikało, że A. H. nie jest w posiadaniu prawa jazdy, gdyż zostało mu odebrane po jeździe pod wpływem alkoholu dnia [...] r. przez Sąd w S.. Prawo jazdy może być mu zwrócone pod warunkiem, że przedłoży pozytywne orzeczenia psychologiczne i medyczne. W kwestii pobytu organ niemiecki informował, że w miejscu zamieszkania w S. A. H. przebywa dopiero od 50 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00