Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 167/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Protokolant starszy sekr. sąd. Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działający z upoważnienia Prezydenta Miasta S. (dalej: Prezydent Miasta), odmówił skierowania S.G. do domu pomocy społecznej (dalej: d.p.s.) dla osób przewlekle somatycznie chorych - Domu Pomocy Społecznej w B. lub Domu Pomocy Społecznej w S.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podniósł, iż strona spełnia przesłanki przewidziane w art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Strona oczekuje skierowania wyłącznie do Domu Pomocy Społecznej w B. lub Domu Pomocy Społecznej w S., uzasadniając powyższe względami religijnymi. Wskazane instytucje to domy pomocy społecznej niepubliczne, prowadzone przez Fundację A. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej do takiego domu organ może kierować tylko w przypadku braku wolnych miejsc w publicznym domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym lub powiatowym. Gmina S. nie posiada na swoim terenie domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych, stąd jej mieszkańcy kierowani są do placówek w okolicznych miastach. W przypadku strony zachodziła możliwość umieszczenia w okresie 3 miesięcy w Domu Pomocy Społecznej w Z. lub B. Organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług świadczonych przez taki d.p.s. uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności. Zgodnie z § 5 i 6 rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej, dom umożliwia mieszkańcowi zaspokojenie potrzeb religijnych, kulturalnych. Mieszkańcom d.p.s. zapewnia się możliwość kontaktu z kapłanem i udział w praktykach religijnych zgodnie z wyznaniem. Wskazane przez MOPS domy warunki te spełniają. Poza tym , co podkreślono, strona ma możliwość skorzystania z wybranego przez siebie domu z pominięciem drogi administracyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00