Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 13 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Gd 498/13

Prawo pomocy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku "A" B. K. Spółki jawnej z siedzibą w K. o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 8 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie cła antydumpingowego postanawia: odmówić przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie z kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 sierpnia 2013 r. "A" B. K. Spółka jawna z siedzibą w K. zwróciła się o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 25 października 2013 r. odmówiono ww. podmiotowi przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

"A" B. K. Spółka jawna z siedzibą w K. (dalej: "spółka") wniosła sprzeciw od powyższego postanowienia referendarza sądowego. W uzasadnieniu podniosła, że nie posiada dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Majątek jakim dysponuje (głównie maszyny) jest niezbędny do prowadzenia bieżącej działalności i wyzbycie się go będzie zagrażać istnieniu spółki.

Zaznaczyła, że większość środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach jest w walucie obcej. Są one przeznaczone na regulowanie zobowiązań z tytułu zakupu towaru; nie można ich traktować jako lokaty czy oszczędności. Kwoty na rachunkach złotowych są mniejsze niż kwota wpisu sądowego w niniejszej sprawie. W bieżącej działalności spółka posiłkuje się debetem w rachunku na kwotę 1.876.347,95 zł. Z samych przychodów nie zdołałaby utrzymać swojej działalności. Wartości aktywów trwałych jak i obrotowych nie można rozpatrywać w oderwaniu od zobowiązań. W aktywach obrotowych są należności, jeszcze nie uiszczone przez kontrahentów oraz towary, które dopiero mają być zbyte. Zapasy magazynowe zaś nie są łatwe do sprzedaży - spółka ma problemy z ich zbyciem i cały czas czyni o to starania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00