Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Gd 1552/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi Z.S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 22 kwietnia 2013 r. został złożony przez Z. S. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie zasad ustalania dochodu ze sprzedaży środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jawna, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, sprzedała środek trwały, statek rybacki, który w części sfinansowany był dotacją zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przez okres użytkowania statek był amortyzowany. Amortyzacja była podzielona na część stanowiącą koszty uzyskania przychodów - część sfinansowana z własnych środków i na część niestanowiącą kosztów uzyskania przychodów - część sfinansowana dotacją.

W momencie sprzedaży Wnioskodawca osiągnął przychód ze zbycia, który podlega opodatkowaniu. Kosztem natomiast jest niezamortyzowana część środka trwałego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy należy dokonać rozbicia niezamortyzowanej wartości środka trwałego na część sfinansowaną z dotacji i środki własne?

Czy kosztami uzyskania będzie tylko część sfinansowana z własnych środków?

Czy cała niezamortyzowana część środka trwałego będzie stanowiła koszt dla Wnioskodawcy bez rozbijania na część sfinansowaną z dotacji i środki własne.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w świetle obowiązujących przepisów w momencie sprzedaży środka trwałego może zaliczyć do kosztów podatkowych całą niezamortyzowaną część wartości początkowej środka trwałego bez rozbijania na część sfinansowaną z dotacji i środków własnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00