Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Gd 1260/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Sławomir Kozik, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 listopada 2013 r. sprawy ze skargi ,,A" S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 11 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia dłużnikowi zajętej wierzytelności wysokości nieprzekazanej kwoty oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 11 lipca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez A S.A. od postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 23 maja 2013 r. w sprawie określenia dłużnikowi zajętej wierzytelności wysokości nieprzekazanej kwoty, utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:

Organ egzekucyjny - Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym do majątku zobowiązanej - "A" S.A., zawiadomieniem nr [...] z dnia 20 listopada 2012r. dokonał - na podstawie art. 80 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 1015 z późn. zm.), zwanej dalej u.p.e.a., - zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącego bankiem - B S.A (dalej: Bank).

Przedmiotowe zawiadomienie doręczono dłużnikowi zajętej wierzytelności w dniu 23 listopada 2012 r. Wobec braku odpowiedzi, pismem z dnia 19 grudnia 2012 r. organ egzekucyjny ponaglił dłużnika zajętej wierzytelności do niezwłocznego nadesłania odpowiedzi.

Pismem z dnia 26 marca 2013 r. Bank wyjaśnił, że brak realizacji zajętej wierzytelności wynikał wyłącznie z niezawinionego błędu pracownika realizującego przedmiotowe zajęcie. Błąd ten polegał na omyłkowym umieszczeniu dokumentów w nieprawidłowym miejscu. Ogromna ilość korespondencji przychodzącej do banku a związanej właśnie z zajęciami egzekucyjnymi, powoduje, że incydentalnie tego rodzaju problemy mogą wystąpić. Jednocześnie Bank poinformował, że przedmiotowy rachunek został zajęty, zaś zgromadzone na nim środki przekazane do urzędu skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00