Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Gd 1072/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w z dnia 8 lipca 2013 r. Sygn. akt: [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od środków transportowych za 2009 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 8 lipca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania A. K., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia

5 października 2012 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2009 r.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

A. K. wystąpiła do Prezydenta Miasta z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty

w podatku od środków transportowych za lata 2008-2012.

Zdaniem podatniczki nadpłata powstała na skutek niesłusznie pobranego podatku od posiadanego przez nią pojazdu wykorzystywanego do nauki jazdy. Do wniosku dołączono korektę deklaracji na podatek od środków transportowych oraz wyjaśniono, że podatek nie jest należny w przypadku samochodów nauki jazdy, na potwierdzenie czego przywołano m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 stycznia 2011 r. sygn. akt II FSK 1914/09.

Prezydent Miasta wszczął postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od środków transportowych za 2009 r., po którego zakończeniu, decyzją z dnia 5 października 2012 r. określił podatniczce wysokość zobowiązania w tym podatku w kwocie 1.826 zł.

Zdaniem organu pierwszej instancji, samochody przeznaczone do nauki jazdy nie są pojazdami specjalnymi i nie korzystają ze zwolnienia podatkowego od środków transportowych.

W złożonym od powyższej decyzji odwołaniu A. K. wniosła o jej uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w celu prawidłowego ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych oraz stwierdzenie nadpłaty w tym podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00