Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. III SA/Wr 542/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk (sprawozdawca) Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 listopada 2013 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją opisaną w sentencji niniejszego wyroku Dyrektor Izby Celnej we W. - po rozpatrzeniu odwołania "A"sp. z o.o., z siedzibą w W., od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] lutego 2013 r. (Nr [...]) nakładającej na spółkę karę pieniężną w wysokości [...] zł za eksploatację automatu do gier o nazwie [...] (Nr [...]) poza kasynem gry - utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie, powołując się na art. 233 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej (powoływanej dalej jako "o.p.).
W uzasadnieniu decyzji organ drugiej instancji odwołał się do zdarzenia z dnia [...] lipca 2011 r., kiedy to funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili kontrolę w lokalu: [...], ul. [...] w [...], w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych.
Kontrolujący - stwierdziwszy, że w wymienionym wcześniej lokalu funkcjonuje podłączone do sieci elektrycznej urządzenie o nazwie [...](Nr [...]), umożliwiające urządzanie gier - przeprowadzili eksperyment (co odzwierciedla protokół nr [...]). Kontrolujący, naciskając odpowiedni klawisz uruchamiają bębny (cylindry) z różnymi figurami i cylindrami, ustalili, że nie mają wpływu na ustawienie kręcących się bębnów ani na uzyskanie zwycięskiego ustawienia symboli, po naciśnięciu przycisku START/STOP. Wirtualne bębny zatrzymują się bowiem wówczas samoczynnie, nadto zaś, wcześniejsze tempo ich obracania jest poza ludzką percepcją (postrzeganie i wybór zwycięskiego układu symboli obracających się bębnów). W ocenie kontrolujących, badany automat nie jest zatem maszyną do gier zręcznościowych, ponieważ wynik uzyskiwana przez gracza jest bezwzględnie przypadkowy, czyli losowy. .