Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. III SA/Wa 1180/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2013 r. sprawy ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013r r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżący - Bank [...] S.A. w W., złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Opisując stan faktyczny sprawy wyjaśnił, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności bankowe wymienione w art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939 ze zm.), w tym udziela i potwierdza gwarancje bankowe (art. 5 ust. 1 pkt 4). Odwołując się do definicja gwarancji bankowej zawartej w art. 81 ust. 1 tej ustawy, Skarżący wyjaśnił, że przez udzielenie gwarancji między bankiem i beneficjentem gwarancji dochodzi do zawarcia umowy, na mocy której bank zobowiązuje się zaspokoić roszczenie beneficjenta po spełnieniu przez niego określonych warunków. Jest to nowy stosunek prawny, niezależny od łączących zleceniodawcę i beneficjenta gwarancji oraz zleceniodawcę gwarancji i bank (gwaranta). Zleceniodawca gwarancji nie jest jego stroną. Gwarancję bankową od poręczenia z art. 876 Kodeksu cywilnego ("k.c.) i umowy o świadczenie przez osobę trzecią z art. 393 k.c. odróżnia jej nieakcesoryjny charakter wobec zobowiązania zleceniodawcy gwarancji. Bank odpowiada tylko za swoje zobowiązanie i nie spłaca zobowiązania zleceniodawcy gwarancji.

Skarżący zawiera ze zleceniodawcami umowy gwarancji, na mocy których zobowiązuje się udzielać gwarancji bankowych określonym podmiotom w zamian za wynagrodzenie w postaci prowizji i opłat. Prowizje pobierane są od każdej udzielonej gwarancji (nie zaś od gwarancji zrealizowanej) i z reguły stanowią pewien procent kwoty, na jaką gwarancja opiewa. Zobowiązanym do zapłaty wynagrodzenia jest zleceniodawca gwarancji, a płatność następuje w momencie udzielenia gwarancji. Ponadto, w przypadku realizacji gwarancji (zapłaty sumy gwarancyjnej na rzecz beneficjenta gwarancji), Skarżący uzyskuje wobec zleceniodawcy roszczenie o zapłatę kwoty odpowiadającej sumie zrealizowanej gwarancji i odsetek w wysokości określonej w umowie ze zleceniodawcą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00