Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. V SA/Wa 1158/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), Sędzia WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant specjalista - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2013 r. sprawy ze skargi S. w G. na informację Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej ze środków unijnych oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z dnia 28 marca 2013 r. wniesionej przez S. (zwane dalej Skarżącym) jest informacja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] wydana w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na realizację zadania "Udział przedstawicieli organizacji sektora rybołówstwa i akwakultury w międzynarodowych konferencjach naukowych i wyjazdach studialnych".
Stan sprawy przedstawia się następująco:
Skarżący złożył w dniu 31 lipca 2012 r. w Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia - udziału 6 przedstawicieli (liderów) organizacji sektora rybołówstwa i akwakultury z Polski w dwóch uznanych na świecie, renomowanych międzynarodowych konferencjach organizacji sektora rybackiego - w zakresie środka 3.1 "Działania wspólne" w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Za cel operacji Wnioskodawca przyjął rozwój współpracy między przedstawicielami nauki i organizacjami sektora rybackiego oraz między tymi organizacjami.
Pismem z dnia 12 września 2012 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wezwała Wnioskodawcę do usunięcia braków/złożenia wyjaśnień we wskazanym zakresie m.in.: wskazania potrzeby udziału w 2 konferencjach o tym samym zakresie, wskazania do kogo z organizacji sektora rybackiego (nazwy organizacji) skierowane będzie zaproszenie do udziału w konferencjach, wskazania potrzeby udziału tych osób w konferencjach tzn. określenia jaki wpływ na polską branżę rybacką będzie miał udział tych osób w ww. konferencjach oraz jaka wiedza z nich zostanie przekazana do wiadomości całego środowiska rybackiego, wykazania jak przy zakładanym zakresie operacji uczestnictwo polskich przedstawicieli organizacji sektora rybołówstwa w międzynarodowych konferencjach naukowych, a także podczas wyjazdów studyjnych przyczyni się do rozwoju współpracy między przedstawicielami nauki i tym samym w pełni zrealizuje planowany cel operacji, wskazania jakie wspólne przedsięwzięcie zostanie zrealizowane pomiędzy przedstawicielami nauki i organizacjami sektora rybackiego, które będzie można wykorzystać w Polsce w zakresie działalności hodowlanej, wskazania jak poszczególne koszty operacji, w tym m.in. zwiedzania, koszty pilota, prowizje organizatora wpisują się bezpośrednio w osiągnięcie celu projektu.