Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. V SA/Wa 2285/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Michał Sowiński, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Protokolant sekr. sąd. - Marcin Woźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2013r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w P. na informację Ministra Gospodarki zawartą w piśmie z dnia ... września 2013 r. nr ... w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu; oddala skargę
Uzasadnienie
B. Spółka z o.o. w P. wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie projektu pn. "...".
Pismem z dnia ... lipca 2013 r. Instytucja Wdrażająca (IW) poinformowała Wnioskodawcę o niezakwalifikowaniu projektu do wsparcia z uwagi ma niespełnienie kryteriów merytorycznych:
- Projekt jest zgodny z celami i zakresem działania 4.3 PO IG oraz ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,
- Wnioskodawca uzyskał opinię wystawioną przez podmiot wymieniony w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej stwierdzającą, że technologia, która będzie wdrażana w wyniku realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym jest nową technologią w rozumieniu ustawy, której okres stosowania na świecie nie jest dłuższy niż 5 lat.
W dniu ... lipca 2013 r. Wnioskodawca złożył protest. W wyniku dokonanej autokontroli oceny merytorycznej wniosku, IW podtrzymała negatywny wynik oceny wniosku.
Następnie zgodnie z procedurą protest został przesłany do Ministerstwa Gospodarki pełniącego funkcję Instytucji Pośredniczącej (IP). W wyniku rozpatrzenia protestu Instytucja Pośrednicząca uznała protest za niezasadny. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia protestu podkreślono, że w ramach procedury odwoławczej dokonano (z udziałem eksperta) weryfikacji wniosku o dofinansowanie.
IP przypomniała, iż IW stwierdziła, że technologia zaproponowana przez spółkę jest rozwiązaniem zawartym w oprogramowaniu sterującym platformy oferującej usługi hostingu, publicznej chmury obliczeniowej oraz przechowywania danych. Zdaniem IW rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie są utworami chronionymi na gruncie prawa autorskiego, a nie na gruncie prawa własności przemysłowej, z tego też względu technologia nie ma postaci wymaganej Ustawą o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.