Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 listopada 2013 r., sygn. II SA/Po 710/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2013 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2013 r. Nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. oddala skargę, II. przyznaje adwokat M. S. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych 20/100), w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., znak [...], burmistrz Gminy i miasta K. na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. nr 139 poz., 993 z późn. zm.) w zw. z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) wymeldował M. L. z pobytu stałego w K. przy ul. P. [...].

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że wnioskiem z dnia [...] grudnia 2012 r. J. L. wystąpił o wymeldowanie swojej byłej żony - M. L. Organ wskazał, że wyrokiem z dnia [...] maja 2007 r. Sąd Okręgowy w K. rozwiązał małżeństwo M. i J. L. Jeszcze w trakcie trwania małżeństwa J. L. nabył z majątku wspólnego własność ½ części niezabudowanej nieruchomości położonej w K. przy ul. P. [...]. Od tego czasu małżonkowie byli zameldowani pod tym adresem. Mimo rozwiązania ich małżeństwa, zdecydowali się pozostać w miejscu dotychczasowego stałego zameldowania, zajmując oddzielne pokoje. Pomiędzy byłymi małżonkami dochodziło jednak do nieporozumień. Z uwagi na powtarzające się awantury, M. L. w październiku 2010 r. wyprowadziła wraz z dziećmi ze wspomnianej nieruchomości i zamieszkała u rodziców w miejscowości J. [...], K. Skarżąca udała się do miejsca stałego zameldowania w październiku 2012 r., w celu zabrania wszystkich swoich rzeczy osobistych. Od tego czasu nie powróciła do miejsca stałego zameldowania i nie podjęła żadnych kroków prawnych, zmierzających do przywrócenia utraconego posiadania. Obecnie M. L. mieszka wraz z dziećmi u swoich rodziców i tam koncentruje swoje życie. Opuszczenie miejsca stałego pobytu ma charakter trwały. Ponadto, pomiędzy byłymi małżonkami toczy się postępowanie o podział majątku wspólnego, które jest zawieszone do czasu sprzedaży wspólnej nieruchomości stron przy ul. P. [...]. Obie strony wyraziły bowiem chęć sprzedaży tej posesji. Następnie organ przytoczył przepisy, które znajdowały zastosowanie w rozpatrywanej sprawie, podkreślając zarazem, że trwałe opuszczenie miejsca pobytu w październiku 2010 r. ma charakter bezsporny. Wątpliwości dotyczą tylko dobrowolności opuszczenia miejsca zameldowania. Za spełnieniem tego wymogu przemawia w ocenie organu brak podjęcia jakichkolwiek środków prawnych w celu odzywania posiadania omawianej nieruchomości. Wprawdzie w październiku 2012 r. skarżąca wróciła na teren posesji, lecz jedynie po to, aby zabrać swoje rzeczy osobiste. Aktualnie w omawianej nieruchomości nie znajdują się już jej rzeczy osobiste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00