Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. II SA/Po 743/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 listopada 2013 r. sprawy ze skargi E.M. , R. M. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod drogę I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżących solidarnie kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu [...] 2012 r. Starost P. wydał decyzję którą ustalił na rzecz E. i R. M. odszkodowanie w łącznej kwocie 59.772,00 złotych, za grunt wydzielony pod drogę, przejęty na rzecz Miasta P., położony w P., oznaczony w ewidencji gruntów: obręb S., arkusz mapy [...], działka nr [...] o pow. 0,0445 ha. Jednocześnie Starosta P. orzekł, iż odszkodowanie wypłacone zostanie przez Miasto P. na rzecz E. i R. M. jednorazowo w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu odszkodowania stanie się ostateczna. Jako podstawę prawną wydanej decyzji organ wskazał art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 98 ust. 3, art. 128 ust. 1, art. 129 ust. 5 pkt 1, art. 130, art. 132 ust. la, 2 i 3, art. 134 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli E. i R. M. podnosząc zarzuty dotyczące stanowiącego główny dowód w sprawie operatu szacunkowego z dnia 9 listopada 2011 r. Zdaniem strony operat został sporządzony nierzetelnie. - m.in. nie można się zgodzić z zastosowaną przez rzeczoznawcę zasadą ekstrapolacji zastosowaną w obliczeniach wartości nieruchomości na stronie 20 operatu. Zdaniem strony ekstrapolacja cech jest manipulacją mającą na celu zaniżenie wartości nieruchomości. Odwołujący nie podzielili stanowiska, że przejęta działka nr [...] pod ulicę D. ma niewielkie znaczenie dla miasta. Ulica D. jest drogą publiczną zapewniającą dojazd do położonych przy niej nieruchomości i jest tak samo ważna, jak inne ulice osiedlowe na terenie miasta. Przyjęcie cechy wartościującej nieruchomość w postaci "wagi dla miasta" faworyzuje jedną ze stron postępowania i stoi w sprzeczności z pojęciem wartości rynkowej zwłaszcza, że waga tej cecha została ustalona na wysokim poziomie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00