Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II SA/Ol 802/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2013r. sprawy ze skargi J. N. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]" Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Burmistrza (dalej zwany organem I instancji), powołując art. 105 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 32 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, umorzył postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego zainicjowane wnioskiem M. N. z dnia 27 stycznia 2011r. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ I instancji podał, że umorzenie postępowania następuje w związku ze śmiercią wnioskodawczyni.

Wnioskiem z dnia 16 sierpnia 2012r., sprecyzowanym następnie w piśmie z dnia 19 września 2012r., J. N. (dalej zwany skarżącym) zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji organu I instancji z dnia "[...]".

W uzasadnieniu tego wniosku podniósł, że decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa, to jest art. 105 § 1, art. 30 § 4 oraz art. 97 § 1 pkt 1 k.p.a.

W ocenie skarżącego, w okolicznościach niniejszej sprawy niedopuszczalne było umorzenie postępowania, gdyż organ I instancji powinien był wezwać do udziału w tym postępowaniu spadkobierców wnioskodawczyni, a do czasu ich ustalenia - zawiesić postępowanie. Wywiódł przy tym, że zasiłek pielęgnacyjny, o który ubiegała się wnioskodawczyni, jest wartością majątkową, która wchodzi w skład masy spadkowej. Powołując stosowne regulacje prawne dotyczące zasad przyznawania tego zasiłku skonstatował, że w niniejszej sprawie istniały podstawy do jego przyznania spadkobiercom wnioskodawczyni za okres od 22 grudnia 2010r. (data złożenia wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności) do dnia 4 lutego 2011r. (data śmierci wnioskodawczyni).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00