Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. III SA/Łd 661/13

 

Dnia 7 listopada 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek, Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2013 roku sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dowódcy [...] Brygady Kawalerii Powietrznej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zawarcia kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...], Dowódca Jednostki Wojskowej [...] w T. odmówił szeregowemu P. P. zawarcia kolejnego kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba kontraktowa.

Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało na podstawie art. 14 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 593 z późn. zm.), § 15 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 marca 2010 r. w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2010 r., Nr 45, poz. 265).

W uzasadnieniu wskazano, iż szeregowy P. P. pełnił zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby terminowej Nr [...] zawartego w dniu [...] w T. z Dowódcą [...]. Termin zakończenia kontraktu określony został na dzień [...].

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy pragmatycznej żołnierz służby kontraktowej najpóźniej na trzy miesiące przed dniem upływu okresu na jaki został zawarty kontrakt, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie kolejnego kontraktu.

Szeregowy P. P. wystąpił z przedmiotowym wnioskiem w dniu [...] do Dowódcy [...] właściwego do zawierania kontraktów na pełnienie służby kontraktowej.

W toku postępowania ustalono, że żołnierz w opinii swoich przełożonych jest osobą o słabej odporności psychicznej na stres. Z nakazanych zadań i obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym wywiązuje się w stopniu dostatecznym nie wykazując inicjatywy i zaangażowania w wykonywanie obowiązków. Wykazuje niski poziom wiedzy i znajomości z zakresu powierzonego sprzętu. W związku z zakończeniem kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej P. P. został poddany opiniowaniu służbowemu przez bezpośredniego przełożonego - dowódcę obsługi radiostacji sierżanta T. K. W wyniku opiniowania służbowego z wywiązywania się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym zawartych w karcie opisu stanowiska służbowego żołnierz otrzymał ogólną ocenę dostateczną. Organ wskazał, iż mając na uwadze fakt otrzymania oceny dostatecznej z opiniowania służbowego, żołnierza zawodowego można zwolnić z zawodowej służby wojskowej wskutek otrzymania ogólnej oceny dostatecznej z opinii służbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00