Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. II SA/Łd 837/13
Dnia 19 listopada 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2013 roku sprawy ze skargi S. W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...]; 2) zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego S. W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 154 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r., nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 2, art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 31 maja 1996r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.), odmówił uchylenia decyzji własnej z dnia [...], nr [...], którą odmówiono S. W. przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej.
W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ przypomniał, iż w dniu 17 maja 2013r. S. W. wniósł, na podstawie art. 154 k.p.a. o uchylenie, zmianę, w/w decyzji z dnia [...]. Dalej wskazano, że w myśl art. 154 § 1 k.p.a. decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła praw może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wyda, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Organ wyjaśnił, że pierwsza z powyższych przesłanek w niniejszej sprawie została spełniona, gdyż decyzja o uchylenie której wniesiono jest ostateczna, jednak w ocenie organu wnioskodawca nie wskazał, by za jej uchyleniem przemawiał interes społeczny lub jego słuszny interes.