Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. II SA/Ke 792/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 listopada 2013r. sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania Z. G., uchyliło wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy decyzję z dnia [...] o odmowie przyznania Z. G. pomocy w postaci zasiłku okresowego i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym
i prawnym:
Wnioskiem z dnia 4 kwietnia 2013r. Z. G. zwrócił się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (MGOPS) o przyznanie zasiłku okresowego, przedstawiając w załączeniu m. in. zaświadczenie od lekarza neurologa o stanie zdrowia oraz informację o przeciwwskazaniach dot. pracy fizycznej.
Organ I instancji, wydając w dniu 26 kwietnia 2013r. decyzję o odmowie przyznania stronie zasiłku okresowego, wskazał na brak współpracy wnioskodawcy z pracownikiem socjalnym w rozwiązaniu trudnej sytuacji życiowej, polegający na odmowie zawarcia kontraktu socjalnego. W tym zakresie podkreślono, że Centrum Integracji Społecznej dysponuje odpowiednimi dla Z. G. ofertami pracy (warsztat cateringowo-porządkowy i opiekun osób starszych), którą mógłby wykonywać zważywszy na stan jego zdrowia. Strona legitymuje się bowiem jedynie orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. W podstawie prawnej organ powołał m. in. art. 8, art. 36 pkt 1, 1c, art. 38, art. 106, art. 109 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009r. nr 175, poz. 1362 ze zm.).