Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. I SA/Gl 496/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Bożena Pindel (spr.), Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. [...] S.K.A. we W. na interpretację Burmistrza Miasta T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Burmistrza Miasta T. na rzecz strony skarżącej kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...], Nr [...] wydaną na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b, 14c, i art. 14k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa"), Burmistrz Miasta T. uznał, że stanowisko A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością [...] Spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą we W. (dalej: "Spółka" lub "skarżąca"), przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2012 r. o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od nieruchomości, dotyczące:
1) zakwalifikowania myjni do budowli - jest prawidłowe;
2) opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budowlanej myjni, bez wyposażenia techniczno-technologicznego - jest nieprawidłowe;
a także określającej:
3) kto będzie podatnikiem podatku od nieruchomości od obiektu myjni - jest prawidłowe.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka podała, że jest właścicielem myjni bezdotykowych znajdujących się na terenie gminy T., dzierżawionym od B Sp. z o.o. z siedzibą w K.. Obiekt myjni samochodowej posiada podpory, dach, ściany boczne i nie jest trwale związany z gruntem. Zgodnie z zapisami umowy łączącej Spółkę z B Sp. z o.o., po zakończeniu okresu dzierżawy Spółka zobowiązana jest do demontażu myjni samochodowych i przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Nakłady na myjnie zostały rozliczone na dwie odrębne pozycje środków trwałych: