Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II SA/Bk 651/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), sędzia WSA Marek Leszczyński, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 listopada 2013 r. sprawy ze skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie scalenia gruntów nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta S. decyzją z dnia [...] czerwca 2011r. nr [...] zatwierdził projekt scalenia gruntów nieruchomości O. na terenie wsi: K., Ł., S., M. J., M. P. i M. S. gmina D. oraz K., K. D., K. W., K. Z. gmina G., powiat s. woj. p. o łącznym obszarze 2123,8697 ha, zgodnie z projektem scalenia sporządzonym i wykazanym na mapie obszaru scalenia oraz w rejestrze szacunkowym gruntów wydzielonych w wyniku scalenia, na warunkach objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów, spisanych w wykazie z dnia 26-27. 05. 2008 r. Przedmiotowa decyzja została ogłoszona w dniu 4 lipca 2011r.

Odwołanie od tej decyzji złożył J. K. podnosząc, iż scalenie dwóch działek (tj. siedliskowej i rolnej) w jedną działkę o nr geod. A nie jest dla niego korzystne, albowiem działkę rolną zamierzał sprzedać dla właściciela działki sąsiedniej. Natomiast przywrócenie stanu sprzed scalenie będzie wymagało ponownego podziału działki nr geod. A oraz poniesienia dodatkowych kosztów w wysokości około 2000zł/ z tytułu jej podziału.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła również M. N., stwierdzając, że nie zgadza się z zatwierdzonym projektem scalenia gruntów położonych na terenie wsi K., w części dotyczącej jej gospodarstwa, oznaczonego nr 50. Podkreśliła, że posiada udział we wspólnocie gruntowej wynoszący 298/10000, który otrzymała po rodzicach A. i A. N. Podniosła, że od 1972 roku w posiadaniu samoistnym jej rodziców były również grunty, stanowiące część nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów nr geod. [...], o powierzchni ok. 5,36 ha. Były to dwie działki: jedna o powierzchni ok. 2,16 ha (łąka wraz z lasem), druga o powierzchni ok. 3,20 ha (nieużytki), przekraczającej wielkość udziału we wspólnocie. Wskazała, że w 1986 roku jej rodzice na działce o powierzchni 2,27 ha zasadzili las sosnowy, ponosząc koszty związane z sadzonkami oraz pielęgnacją lasu. Zaakcentowała, że w 1990 roku rodzice przekazali gospodarstwo rolne, w rym posiadanie samoistne w/w działek na jej rzecz. Po przejęciu gospodarstwa pielęgnowała zasadzony przez rodziców las oraz korzystała z niego, pozyskując m.in. drewno na opał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00