Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2013 r., sygn. V SA/Wa 282/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura (spr.), Protokolant ref. stażysta - Małgorzata Sieczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2013 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania na realizację projektu; 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz M.B. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M. B. (dalej: Skarżący) jest wnioskodawcą projektu pn. "[...]" (nr wniosku [...]) złożonego w ramach III Konkursu Programu LIDER, którego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym, konkursu organizowanego i zarządzanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (dalej: "Centrum").
Wniosek o dofinansowanie projektu został oceniony na podstawie Regulaminu III Konkursu w ramach programu LIDER (dalej: "Regulamin"), tj. po ocenie formalnej dokonanej przez pracowników Centrum wniosek został skierowany do oceny merytorycznej, która przebiegała w dwóch etapach. Na pierwszym etapie ocenie poddano trzy kategorie - Lider (maksymalna ilość punktów to 40), Projekt (maksymalna ilość punktów to 40), Jednostka goszcząca (maksymalna ilość punktów to 20). Oceny tej dokonywało drogą elektroniczną trzech recenzentów. Poddanie projektu ocenie merytorycznej w drugim etapie uwarunkowane było uzyskaniem (po wyciągnięciu średniej z trzech ocen) oceny w pierwszym etapie powyżej 65,00 pkt - projekt nr [...] oceniony został łącznie na [...] pkt i skierowany do drugiego etapu oceny merytorycznej, który obejmował przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez Zespół Kwalifikacyjny Programu LIDER. Zgodnie z Regulaminem, ocenie podlegały następujące kategorie: Umiejętność prezentacji projektu; Innowacyjność projektu; Koncepcja zarządzania projektem; Możliwość wykorzystania wyników projektu w praktyce; Mobilność. W każdej z kategorii drugiego etapu Skarżący mógł uzyskać maksymalnie po 20 punktów. Z dwóch etapów oceny merytorycznej projekt mógł uzyskać łącznie 200 punktów. Na podstawie wyników pierwszego i drugiego etapu occny merytorycznej powstała lista rankingowa projektów rekomendowanych do finansowania. W wyniku przeprowadzenia wyżej określonej procedury konkursowej projekt nie uzyskał liczby punktów kwalifikującej go do dofinansowania, w konsekwencji czego Dyrektor Centrum w decyzji nr [...] z dnia [...] września 2012 r. (dalej: "decyzja Dyrektora Centrum") odmówił przyznania środków finansowych.