Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 października 2013 r., sygn. I SA/Wa 630/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Chaciński Sędziowie: WSA Joanna Skiba (spr.) WSA Jolanta Dargas Protokolant specjalista Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2013 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A. K., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] odmawiającą potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomość poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu Minister Skarbu Państwa przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Pismem z dnia 19 grudnia 1990 r. A. K. wniósł do Urzędu Rejonowego w Ś. wniosek o przyznanie nieruchomości w zamian za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 11 czerwca 1992 r. wniosek o rekompensatę za mienie pozostawione na Wschodzie złożyła T. P. W swoim wniosku strona wskazała, że nabyła prawo do spadku wraz z swoimi dziećmi J. J. oraz J. K. Ponadto w dniu 30 lipca 1992 r. o ekwiwalent za pozostawione mienie wystąpiła D. K.

Pismem z dnia 11 stycznia 1994 r. Urząd Rejonowy w Ś. poinformował strony, iż w ramach realizacji prawa do rekompensaty istnieje możliwość wykupienia mieszkania komunalnego. W odpowiedzi na powyższe J. J. oświadczyła, iż wyraża zgodę na wykup mieszkania komunalnego, a następnie załączyła operat szacunkowy pozostawionej nieruchomości. Następnie Urząd Rejonowy w Ś. powiadomił T. P. (pismo z dnia 10 stycznia 1995 r.), iż do nabycia prawa własności lokalu potrzebne jest zrzeczenie się prawa do rekompensaty przez pozostałych spadkobierców. W przedmiotowym piśmie zwrócono przy tym uwagę na obowiązującą wówczas zasadę legitymacji łącznej wszystkich uprawnionych osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00