Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 października 2013 r., sygn. II SA/Sz 601/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2013 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Działający z upoważnienia Burmistrza Miasta Kierownik Działu Świadczeń Socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej decyzją z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 17 ust. 1, art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992) odmówił przyznania J. K. świadczenia pielęgnacyjnego w celu sprawowania opieki nad ojcem W. K. .

Uzasadniając swoje stanowisko organ pierwszej instancji wskazał, że J. K. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w dniu

[...] r.

Organ stwierdził, na podstawie analizy akt sprawy, w tym orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz wyroku Sądu Okręgowego, że W. K. i zaliczony został do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz, że jest rozwiedziony. Ponadto w oparciu o wywiad środowiskowy organ ustalił, że W. K. i jest po amputacji nogi oraz palca w prawej dłoni i wymaga opieki, bowiem nie może mieć kontaktu z wodą. Z kolei pomoc wnioskodawczyni polega na sprzątaniu, przygotowywaniu posiłków, pomocy w toalecie oraz w obowiązkach domowych. Jednocześnie, powołując się na oświadczenie J. K. wskazano, że W. K. porusza się samodzielnie, robi zakupy i pomimo swojej niepełnosprawności jest osobą czynną zawodowo - prowadzi działalność jako taksówkarz od czterech do pięciu godzin dziennie, dwie godziny rano i dwie - trzy popołudniu od poniedziałku do soboty. Dodatkowo organ pierwszej instancji ustalił, że W. K. i do [...] r. był zatrudniony w W.Z. Spółce A z o.o. z siedzibą w [...] . Stosunek pracy ustał na mocy porozumienia stron z powodu zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a nie z przyczyn zdrowotnych pracownika. W trakcie wywiadu środowiskowego ustalono, że W. K. i zamieszkuje z byłą żoną oraz małoletnią córką - A.. Wnioskodawczyni zaś przychodzi do ojca codziennie, na kilka godzin, w tym czasie sprząta, gotuje, robi zakupy, wykupuje ojcu leki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00