Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 października 2013 r., sygn. II SA/Sz 542/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.),, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 października 2013 r. sprawy ze skargi Gminy [...] i Wspólnoty Mieszkaniowej [...] na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności i robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po ponownym rozpatrzeniu sprawy dotyczącej robót budowlanych wykonanych przez B.R. bez pozwolenia na budowę w komunalnym lokalu mieszkalnym nr [...] zlokalizowanym na parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. [...], odmówił nałożenia na inwestora obowiązku wykonania określonych czynności czy robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem. Decyzja ta została wydana na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243 poz. 1623 ze zm.). Roboty budowlane wykonane przez B.R. polegały na rozebraniu części ściany nośnej w przedmiotowym budynku ze stolarką drzwiową i okienną oraz wykonania nadproża nad otworem powstałym w miejscu rozebranej ściany, pomiędzy dużym pokojem a zabudowanym balkonem-werandą.

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji podał, że w dniu 2 lipca 2009 r. zarządca nieruchomości przy ul. [...], w związku

z pismem właściciela lokalu nr [...] w przedmiotowym budynku J.M., zawiadomił organ nadzoru budowlanego o naruszeniu konstrukcji budynku poprzez rozebranie ściany nośnej na parterze budynku pomiędzy dużym pokojem,

a zabudowanym przez najemcę balkonem, w mieszaniu nr [...]. W związku z tym organ dokonał czynności kontrolnych w lokalach mieszkalnych nr [...]w celu ustalenia rodzaju i zakresu robót budowlanych wykonanych przez B.R. i ich wpływu na budynek i bezpieczeństwo jego użytkowania. W dniu 19 sierpnia 2009 r. dokonano czynności kontrolnych ściany położonej pomiędzy dużym pokojem a zabudowanym balkonem w lokalu mieszkalnym nr [...] należącym do J. i W.M. Podczas kontroli ustalono, że na ścianie w lokalu mieszkalnym nr [...] położonej w pionie nad wyburzoną ścianą w lokalu nr [...] występują pionowe i poziome rysy i pęknięcia, odspojenia tynku od ściany, poziome rysy pod sufitem i na suficie oraz szczeliny pomiędzy ścianą a stolarką okienną. Nie zauważono natomiast ugięcia podłogi przy ścianie ani odspojenia od ściany listwy przypodłogowej, ani pęknięć i szczelin w nadprożu okiennym czy drzwiowym. Podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 28 sierpnia 2009 r. w mieszaniu nr [...] organ ustalił, że B.R. rozebrała część ściany nośnej ze stolarką okienną i drzwiową oraz wykonała nowe nadproże nad otworem powstałym w miejscu rozebranej ściany pomiędzy dużym pokojem za zabudowanym balkonem, które ułożono ok. [...] cm pod stropem. Ścianę i nadproże obudowano płytą gipsowo-kartonową. Na obudowie ściany i nadproża nie zauważono rys i pęknięć ani ugięcia stropu i nadproża. Jednak ze względu na wykonaną obudowę ścian i stropu nie można było stwierdzić, czy rozebrana częściowo ściana jest ścianą nośną, z czego wykonano nadproże i na czym zostało ono oparte. B.R. oświadczyła, że opisane wyżej roboty budowlane wykonała ok. 3 lat temu bez zgody właścicieli budynku, bez projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Ponieważ roboty budowlane zostały wykonane bez pozwolenia na budowę, powstały uzasadnione wątpliwości co do jakości wyrobów budowlanych zastosowanych w nadprożu oraz jakości robót budowlanych a także stanu technicznego wyburzonej częściowo ściany nośnej, mimo braku wyraźnych uszkodzeń i odkształceń konstrukcji ściany oraz innych usterek. W dniu 3 września 2009 r. zawiadomiono strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie. Jednocześnie poinformowano o konieczności wykonania ekspertyzy technicznej wykonanych robót, gdyż czynności kontrolne i oględziny ściany nie pozwoliły na pełną ocenę wpływu wykonanych robot na bezpieczeństwo konstrukcji oraz ścian i tynków w mieszkaniu nr [...] jak i w pozostałych mieszkaniach w pionie, a także na ocenę bezpieczeństwa użytkowania budynku. Organ I instancji postanowieniem z dnia 29 września 2009 r. zobowiązał inwestora do dostarczenia ekspertyzy technicznej samowolnie wykonanych robót budowlanych w mieszkaniu nr 2 zawierającej zwięzły opis wykonanych robót i ocenę ich wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00