Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 października 2013 r., sygn. I SA/Rz 779/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Tomasz Smoleń / spr./ Sędziowie WSA Grzegorz Panek WSA Kazimierz Włoch Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 października 2013r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w J. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] maja 2013r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - oddala skargę-

Uzasadnienie

I SA/Rz 779/13

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2013 r. "A" SA Grupa "B" w J. (dalej zwany Skarżącym) złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Skarżący jest firmą handlową, której przedmiotem sprzedaży są wyroby metalowe oraz dodatkowe wyposażenie hydrauliczne i grzejne. Sprzedając swoje towary Skarżący respektuje prawo klienta do reklamacji, a więc i do zwrotu towaru. Spółka przyjmuje również zwroty, gdy klient np. chce wymienić towar, nieużywany towar chce wymienić na inny, jak również, gdy klient na prośbę Skarżącego przyjął towar do sprzedaży i w określonym czasie go nie sprzedał. Do bilansu przyjmowane są, na zasadzie memoriału, faktury korygujące wystawione w następnym roku kalendarzowym (podatkowym), na podstawie reguły określonej dla kosztów w art. 15 ust. 4b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2011.74.397 ze zm. - dalej pdop), czyli od momentu sporządzenia sprawozdania finansowego. Do podstawy podatkowej natomiast Skarżący nie uwzględnia faktur korygujących na zwrot towaru, wystawionych po 01 stycznia następnego roku, tym samym Skarżący nie pomniejsza przychodu. Faktury te pomniejszą przychód roku, w którym zostały wystawione i został zwrócony towar. Należy zaznaczyć, że bonifikaty i skonta są regulowane w przypadku Skarżącego umowami i ma działanie tutaj zasada rozliczania okresów. Faktury korygujące na te rabaty, wystawione w pierwszym kwartale po dniu bilansowym, są ujmowane do roku dokonania sprzedaży, tj. do roku poprzedniego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00