Orzeczenie
Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 16 października 2013 r., sygn. I SA/Po 962/12
Prawo pomocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Karol Pawlicki po rozpoznaniu w dniu 16 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku [...] o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez częściowe zwolnienie od kosztów sądowych, tj. od wpisu od skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi [...] i [...] byłych wspólników Spółki Cywilnej [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia Spółce zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. oraz orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłych wspólników Spółki za zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę postanawia: oddalić wniosek.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 03 lipca 2013 r. o sygn. akt I SA/Po 962/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę [...] i [...] byłych wspólników Spółki Cywilnej J&M na wskazaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.
We wniosku z dnia [...] sierpnia 2013 r. dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych na etapie składania skargi kasacyjnej skarżący [...] podał, że ma żonę i dziecko. W chwili obecnej tj. od maja 2011 r. nie pracuje i nie może znaleźć pracy. Wskazał, że z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej pod nazwą [...] [...] nie posiada żadnych środków pieniężnych (oszczędności). Nie jest też właścicielem żadnych nieruchomości czy wartościowych ruchomości. Z uwagi na stan zdrowia i opiekę nad 75-letnią matką, żoną i dzieckiem, nie ma możliwości poniesienia kosztów wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Podał, że zamieszkuje u matki. Wskazał, że z uwagi na nieszczęśliwe zdarzenie - siłę wyższą w postaci zalania siedziby jego biura na skutek awarii "kanalizacji" zniszczeniu uległa dokumentacja finansowa dotycząca działalności gospodarczej, którą prowadził i wobec tego nie może przedłożyć dokumentów finansowych związanych z tą działalnością. Skarżący oświadczył, że pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z żoną i z córką. Nie posiada domu, mieszkania, nieruchomości rolnej, innych nieruchomości, oszczędności, papierów wartościowych i przedmiotów o wartości powyżej 3.000 euro. Podał, że jego żona uzyskuje dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjaśnił, że pomiędzy nim i jego żoną istnieje rozdzielność majątkowa małżeńska, wobec tego nie ma ona możliwości i obowiązku udzielenia jemu pomocy przy uiszczeniu wpisu sądowego, zwłaszcza, że dochody jakie osiąga, przeznaczane są na ich codzienne utrzymanie i na utrzymanie dziecka.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right