Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 października 2013 r., sygn. I SA/Po 343/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 października 2013 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. z siedzibą [...] na postanowienie Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela odnośnie zarzutów złożonych w sprawie postępowania egzekucyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w [...] wydał decyzję nr [...] wymierzającą spółce z o. o. "[...]" z siedzibą w [...] (dalej spółka) karę pieniężną w wysokości [...] zł za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry. Z uwagi na brak zapłaty powyższej należności do spółki zostało skierowane upomnienie z dnia [...] października 2012 r., nr [...], a następnie tytuł wykonawczy z dnia [...] października 2012 r. nr [...]. Organem egzekucyjnym był Dyrektor Izby Celnej w [...].

Spółka wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, określone w art. 33 pkt 1, 4, 9, i 10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.) - dalej: "u.p.e.a.".

Według spółki wymieniona na wstępie decyzja Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] nie kreuje jakiegokolwiek obowiązku, ponieważ jej sentencja nie wskazuje podmiotu, na który została nałożona kara pieniężna. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe określenie zobowiązanego w treści tytułu wykonawczego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] i nieistnienie obowiązku określonego w tym tytule wykonawczym.

W opinii spółki doszło do naruszenia właściwości rzeczowej przez organ egzekucyjny, który nie jest uprawniony do prowadzenia egzekucji kary pieniężnej wymierzonej decyzją naczelnika urzędu celnego. Przepis art. 19 § 5 u.p.e.a. uprawnia bowiem dyrektora izby celnej do prowadzenia egzekucji jedynie w zakresie należności, do których poboru zobowiązane są organy celne. Zdaniem spółki , pobór kar pieniężnych nie mieści się w katalogu uprawnień naczelnika urzędu celnego wynikających z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168 z 2009 r., poz. 1323 ze zm.) - dalej: "ustawa o służbie celnej". Uprawnienie to nie zostało również przewidziane w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d powyższej ustawy. Tym samym brak jest uprawnień dyrektora izby celnej do prowadzenia egzekucji tych kar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00