Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 października 2013 r., sygn. I SA/Po 329/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 października 2013r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł ( [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] października 2013 r. A sp. z o. o. - dalej zwana spółka, złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonania korekty przychodu.
W opisie zdarzenia przyszłego spółka wskazała, że należy do międzynarodowej grupy A - dalej "Grupa X". Jedynym odbiorcą samochodów produkowanych przez spółkę jest A Y- dalej "A Y". A Y poprzez wyspecjalizowane jednostki wewnętrzne wspiera na bieżąco proces produkcji samochodów i części do samochodów. Po zważeniu w roku 2011 funkcji w procesie produkcji i dystrybucji samochodów produkowanych przez spółkę, ustalono, że rentowność obrotu (zysku transakcyjnego) na produkcji samochodów i ich części, jaką docelowo powinna osiągać, nie powinna przekraczać w skali roku 2012 - 3,38 %. Kalkulacja ceny produkowanych samochodów mająca bezpośredni wpływ na rentowność obrotu przygotowywana jest na bieżąco, jednakże podstawą kalkulacji są zawsze dane historyczne. Cena ustalana jest w oparciu o koszty (zakupu materiałów i surowców, pracy, finansowe) ponoszone w poprzednich okresach. Są to kalkulacje szacunkowe, więc zawiera się w nich rezerwy na ryzyka. Jeśli ryzyka się ziszczą, wówczas cena nie wymaga korygowania, jeśli zaś ryzyka się nie ziszczą, wówczas cena zawiera błąd i osiągana rentowność obrotu jest niezgodna z ustaleniami z A Y. Nadto spółka wskazała, że nie ma możliwości zastosowania innej metody kalkulacji ceny, z uwagi na zmiany, jakie następują w ciągu roku w kosztach bezpośrednich i pośrednich. W związku z tym może wystąpić sytuacja, w której skalkulowana i zafakturowana wstępna cena nie odpowiada rzeczywistym kosztom produkcji poniesionym przez spółkę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right