Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 października 2013 r., sygn. II SA/Kr 833/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Bator (spr.) Sędziowie : Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski Sędzia WSA Jacek Bursa Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. sprawy ze skargi A.L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia 12 kwietnia 2013 r., znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. na rzecz skarżącego A.L. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta N. postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2012 r. nr [....] działając na podstawie art. 93 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz art. 123 K.p.a. zaopiniował pozytywnie propozycje podziału działki nr [....] w obrębie [....] na działki nr [....] i [....] .

Na to postanowienie zażalenie wniósł A.L. podnosząc, że podział nie uwzględnia pełnej treści planu miejscowego oraz, że przy jego opiniowaniu nie dokonano oceny czy projekt podziału odpowiada przeznaczeniu terenu w zakresie w jaki będzie służył temu przeznaczeniu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w N. postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2013 r. nr [....] umorzyło postępowanie zażaleniowe. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Stronami postępowania podziałowego są właściciele (współwłaściciele) oraz użytkownicy wieczyści (współużytkownicy wieczyści). W żadnym zaś razie stronami postępowania nie są osoby, które nie mają do nieruchomości żadnego tytułu prawnego. A.L. w dacie opiniowania podziału nieruchomości nie przysługiwało żadne prawo rzeczowe do nieruchomości dzielonej, co nie daje mu praw strony w postępowaniu podziałowym. W sytuacji, gdy podmiot składający wniosek nie będąc do tego uprawnionym, domaga się rozstrzygnięcia w sprawie, wówczas organ winien wydać decyzję umarzającą postępowanie jako bezprzedmiotowe z powołaniem się na brak interesu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00