Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 października 2013 r., sygn. II SA/Go 795/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2013 r. sprawy ze skargi B.H. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] czerwca 2013r., nr [...], Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 3 oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2012 r., poz. 400, dalej: ustawa o kombatantach), odmówił B.H. (dalej: skarżącemu) przyznania uprawnień kombatanckich.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że skarżący wystąpił z wnioskiem o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu urodzenia się na robotach przymusowych w czasie II wojny światowej na których przebywała rodzina skarżącego. Organ wyjaśnił, że pobyt na robotach przymusowych wraz z rodzicami może stanowić przesłankę do przyznania świadczenia pieniężnego za deportację do pracy przymusowej. Świadczenie to jest przyznawane na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. z 1996 r., nr 87, poz. 395 ze zm., dalej ustawa o świadczeniu pieniężnym), wówczas, gdy strona przebywała na robotach przymusowych przynajmniej sześć miesięcy. Skarżący jednak we wniosku zwrócił się o przyznanie uprawnień kombatanckich, a do wniosku dołączono rekomendację, która jest elementem wniosku o uprawnienia kombatanckie. Okoliczność przebywania na robotach przymusowych nie jest przesłanką do przyznania uprawnień kombatanckich przewidzianą ustawą o kombatantach. Wobec powyższego organ nie miał podstaw do przyznania stronie uprawnień kombatanckich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00