Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 października 2013 r., sygn. II SA/Go 517/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2013 r. sprawy ze skargi I.M. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej z dnia [...] r. nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej I.M. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2013r. Komendant Placówki Straży Granicznej, działając na podstawie art. 98 ust. 1, art. 97 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2011r. Nr 264, poz. 1573 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.), zobowiązał I.M. do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 15 dni od dnia doręczenia decyzji. Ponadto, na podstawie art. 97 ust. 2a w zw. z art. 99b pkt 2 ustawy o cudzoziemcach, organ ten orzekł zakaz ponownego wjazdu I.M. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres 1 roku, licząc od dnia wykonania decyzji, bądź w przypadku jej niewykonania - licząc od ostatniego dnia, w którym decyzja ta winna zostać wykonana.

W uzasadnieniu decyzji Komendant Placówki Straży Granicznej wskazał, że w dniach od [...] lutego do [...] marca 2013r. funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej przeprowadzili kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców i powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom w "F" Sp. z o.o.. Przeprowadzona kontrola zakończona została protokołem z kontroli, w którym wykazano, iż I.M. wykonywała pracę na rzecz ww. Spółki nielegalnie, tzn. niezgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Na podstawie przedstawionych w trakcie kontroli dokumentów stwierdzono bowiem, że cudzoziemka wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, w której określono stawkę wynagrodzenia w wysokości 9 zł za godzinę pracy, zaś w przedłużeniu zezwolenia na pracę typ A nr [...], jak i w kolejnym przedłużeniu typ A nr [...] określono wynagrodzenie brutto nie niższe niż 10,35 zł za godzinę pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00