Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 października 2013 r., sygn. IV SA/Gl 138/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekr. sądowy Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego Gliwice - Zachód w Gliwicach na uchwałę Rady Miejskiej w Toszku z dnia 13 listopada 2007 r. nr XII/126/07 w przedmiocie spraw uczniów - regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy stwierdza nieważność § 7 ust. 2 zaskarżonej uchwały, a w pozostałej części skargę oddala.

Uzasadnienie

Rada Miejska w Toszku podjęła w dniu 13 listopada 2007 r. uchwałę Nr XII/126/07 w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Toszek. Podstawę prawną uchwały stanowił art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),

Prokurator Prokuratury Rejonowej Gliwice - Zachód zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach powyższą uchwałę w części zarzucając jej:

- rażące naruszenie art. 90d ust. 2, 4 i 5 w zw. z art. 90f pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty poprzez przyjęcie w § 5 ust. 1 uchwały form, w jakich udziela się stypendium, a tym samym niedopuszczalne powtórzenie i zmodyfikowanie przepisów ustawy,

- rażące naruszenie art. 90e ust. 1 w zw. z art. 90f pkt 4 tej ustawy poprzez nieuprawnione zdefiniowanie w § 7 ust. 2 uchwały pojęcia "zdarzenie losowe".

Z powyższych względów Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności § 5 ust. 1 i § 7 ust. 2 uchwały.

0. W uzasadnieniu skargi podniesiono, że zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radzie gminy przysługuje prawo do stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy, jednakże jedynie na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie. Podstawę prawną określającą kompetencję rady gminy w sprawach z zakresu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zawiera art. 90f ustawy o systemie oświaty. Treść tego uregulowania wskazuje, że rada gminy może określać formy udzielania stypendium w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na jej terenie. Nie pozwala jednak na powtórzenie regulacji ustawowej, czy też jej modyfikację a jedynie na określenie, jakie szczególne formy udzielania stypendium powinny być stosowane w zależności od konkretnych potrzeb uczniów. Skarżący wskazał przy tym na utrwalony w doktrynie i orzecznictwie pogląd, zgodnie z którym w uchwałach jednostek samorządu terytorialnego nie mogą znaleźć się materie uregulowane już w aktach prawnych hierarchicznie wyższych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00