Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 października 2013 r., sygn. II SA/Gd 622/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 9 października 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J. P. na decyzję Wojewody z dnia 5 czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego J. P. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 marca 2013 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zm.) - dalej w skrócie jako "ustawa - Prawo budowlane", Prezydent Miasta zatwierdził projekt budowlany i udzielił J. P. pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających na wzmocnieniu stropu nad mieszkaniem nr [...] w budynku mieszkalnym położonym w S. przy ul. K. [...]. W decyzji organ zastrzegł konieczność zachowania szczególnych warunków zabezpieczenia terenu i prowadzenia robót budowlanych oraz nałożył na kierownika robót obowiązek prowadzenia dziennika budowy, umieszczenia na budowie, w widocznym miejscu, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia, zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, a także odpowiedniego zabezpieczenia terenu budowy.

W odwołaniu od powyższej decyzji B. P. zarzuciła jej naruszenie art. 20 ust. 1 pkt 1b ustawy - Prawo budowlane poprzez udzielenie pozwolenia na budowę pomimo niesporządzenia przez projektanta informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Brak takiej informacji uniemożliwia sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a to może prowadzić do zastosowania technik, materiałów lub metod mogących (w przypadku wykorzystywania agresywnych chemikaliów przeciwgrzybicznych oraz wysokiej temperatury) narazić na uszczerbek życie lub zdrowie osób zamieszkujących w budynku, w okresie wykonywania prac w mieszkaniu, którego strop stanowi podłogę lokalu nr [...]. Brak ten powoduje również, że organ nie był w stanie ocenić zagrożeń i nałożyć w decyzji stosownych warunków określonych przepisami Prawa budowlanego. Ponadto odwołująca się wskazała, że wbrew dyspozycji art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267) - dalej w skrócie jako "k.p.a." nie została zawiadomiona o zakończeniu postępowania w sprawie. Podkreśliła, że zakłada, iż naruszenie ww. przepisów ustawy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00