Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 września 2013 r., sygn. I SA/Wr 1303/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w dniu 25 września 2013 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi "A" S.A. Z/S w B. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych: oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi "A" S.A. z/s w B. (dalej: spółka, skarżąca, strona) jest indywidualna interpretacja Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. (dalej: organ podatkowy) z dnia [...]r. znak [...] dotycząca przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74 poz. 397 ze zm., dalej: u.p.d.o.p. lub ustawa p.d.o.p.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka dokonuje sprzedaży towarów dla podmiotów z branży farmaceutycznej, co wiąże się z zachowanie, szczególnych wymogów jakościowych towarów. W świetle umów oraz przepisów Kodeksu cywilnego i ustawy u.p.d.o.p. strona dopuszcza możliwość dokonania korekty wartości sprzedaży towarów. Korekta ceny spowodowana jest wystąpieniem następujących sytuacji: I. Błąd. Błąd popełniony w momencie wystawienia faktury pierwotnej, dokumentującej sprzedaż towaru, wynikający np. z pomyłki w stawce podatku, ilości lub wartości sprzedanych towarów. W momencie powzięcia wiadomości o popełnionym błędzie, Spółka wystawia fakturę korygującą. II. Skonto. Umowy z kontrahentami przewidują sytuacje, w której kontrahent w przypadku zapłaty kwoty widniejącej na fakturze pierwotnej w określonym czasie (jednak przed planowanym terminem płatności), otrzymuje bonifikatę w postaci obniżenia ceny o 1 - 2%. W momencie zapłaty dokonanej przez kontrahenta, spółka wystawia faktury korygujące pomniejszające wartość sprzedaży. III. Zwrot towaru. Spółka, na podstawie ww. umów, a także obowiązujących przepisów prawa cywilnego przyznaje również klientom prawo do zwrotu zakupionych przez nich towarów. Zwrot zakupionych towarów następuje najczęściej w ramach uznania reklamacji. Rynek farmaceutyczny wymaga spełnienia rygorystycznych warunków jakościowych, wobec tego nie jest możliwe uniknięcie sytuacji, w której następuje zwrot towarów. Jeżeli spółka akceptuje reklamację, następuje fizyczny zwrot sprzedanego towaru, w wyniku czego spółka wystawia fakturę korygującą. Spółka dokonuje obniżenia kosztów wytworzenia związanych z ww. wadliwymi towarami w momencie ich zwrotu. IV. Negocjacje ceny. W ramach zawartych umów możliwe są również sytuacje, w których po dokonaniu sprzedaży negocjowane są ceny sprzedanych towarów i w rezultacie dochodzi do obniżenia lub też zwiększenia ceny sprzedanych towarów. W każdym z tych przypadków, po zakończeniu negocjacji, spółka wystawia odpowiednią fakturę korygującą (zmniejszającą lub zwiększającą cenę sprzedanych towarów). V. Spełnienie warunku sprzedaży. W ramach umów, spółka dopuszcza sytuację przyznania nabywcom towarów rabatów (bonusów) po spełnieniu przez nich określonego warunku, np. osiągnięcia określonego poziomu (limitu) zakupów. Po spełnieniu przez kontrahenta warunku, spółka wystawia fakturę korygującą dokumentującą udzielenie rabatu (bonusu). Podkreśliła spółka, że w odniesieniu do przypadków z pkt od II do V nie jest możliwe ich przewidzenie w momencie dokonania pierwotnej transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00