Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 września 2013 r., sygn. IV SA/Po 533/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędziowie WSA Tomasz Grossmann WSA Maciej Busz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2013 r. sprawy ze skargi A.S., I.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...]marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza W. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] (znak [...]); 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. przyznaje na rzecz adw. L.S. od Skarbu Państwa (Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) wynagrodzenie w kwocie [...] ([...]) złotych podwyższone o kwotę [...] ([...]) złotych stanowiącą podatek od towarów i usług - łącznie [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 8 sierpnia 2011r. E. I M.K. wystąpili o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie części parteru stanowiącego aptekę o nową powierzchnię sprzedażową oraz adaptacji istniejącej powierzchni gospodarczej na powierzchnię apteki na działce o nr ewid. [...] położonej w W.

Burmistrz W. po rozparzeniu powyższego wniosku, działając na podstawie art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 oraz art. art. 54 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm. - dalej u.p.z.p.) oraz na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. - dalej k.p.a.), decyzją z dnia [...] grudnia 2011r. nr [...] ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. po rozpatrzeniu odwołania A.S. i I.S., decyzją z dnia [...] stycznia 2012r. nr [...] uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, iż konieczność wyeliminowania zaskarżonej decyzji z obrotu prawnego wyniknęła z uwagi na braki w przeprowadzonej analizie funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, co też wprost przełożyło się na wadliwość decyzji o warunkach zabudowy. Organ odwoławczy stwierdził, że w przedmiotowej sprawie brak jest prawidłowego wyznaczenia granic obszaru analizowanego. Nawet pobieżne zbadanie części graficznej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu wskazuje, iż obszar ten wyznaczono nieprawidłowo bowiem jego granice przebiegają przez teren działki na której planowana jest przedmiotowa inwestycja. Organ odwoławczy stwierdził również, iż w przedmiotowej sprawie brak jest przeprowadzenia prawidłowej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu przeprowadzonej w obszarze analizowanym, która zawierałaby charakterystykę zabudowy w obszarze analizowanym z uwzględnieniem wskaźników i parametrów wynikających z § 4-8 rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588 ze zm. - dalej rozporządzenie), Organ odwoławczy wskazał przy tym, że w aktach sprawy znajduje się wyłącznie dołączona jako załącznik do decyzji część tekstowa wyników analizy sporządzona lakonicznie i nieprecyzyjnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00