Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 września 2013 r., sygn. I SA/Po 215/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 września 2013r. sprawy ze skargi Z.S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr[...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania i stwierdzenia że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. decyzją z dnia [...], nr [...], określił małżonkom G. i Z. S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. w kwocie [...] zł. Decyzja ta została doręczona podatnikom w dniu 19 czerwca 2012 r. i stała się ostateczna na skutek nie wniesienia odwołania.

Pismem z dnia 14 listopada 2012 r. (data nadania 16 listopada 2012 r.) Z. S., reprezentowany przez radcę prawnego M. D., złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. W argumentacji wniosku podniósł, że powodem uchybienia terminu do wniesienia odwołania była okoliczność odbierania korespondencji przez jego teścia - W. K. Podatnik wskazał, że nie jest w stanie ustalić, które pisma odbierał jego teść, a które były odbierane przez niego osobiście, o ile w ogóle taka sytuacja miała miejsce. Stwierdził, że teść albo w ogóle nie przekazywał mu pism, które odebrał, albo ze znacznym opóźnieniem, niekiedy po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Podatnik podkreślił, że W. K. ma [...] lata, cierpi na zaawansowaną miażdżycę, ma zaniki pamięci oraz silną depresję. Na potwierdzenie tych okoliczności przedłożono stosowną dokumentację medyczną.

Ponadto podatnik podniósł, że wszczęcie w stosunku do niego postępowania podatkowego oraz określenie zobowiązania w podatku dochodowym za 2010 r. spowodowało u niego chorobę depresyjną, na którą leczy się do chwili obecnej. Podkreślił, że kontrola podatkowa zbiegła się w czasie z bardzo stresującymi wydarzeniami w jego życiu osobistym, tj. ryzykownymi operacjami syna i chorobami rodziców, a także śmiercią ojca. Wskazane wydarzenia spowodowały u podatnika silną depresję, która objawiała się znacznymi problemami z pamięcią, koncentracją, brakiem możliwości podejmowania racjonalnych decyzji oraz brakiem możliwości właściwej oceny sytuacji. Z. S. oświadczył, że z powodu depresji leczył się najpierw u lekarza rodzinnego, a następnie został skierowany na leczenie specjalistyczne do psychiatry. Powyższe potwierdza zaświadczenie lekarskie z dnia 31 października 2012 r. wystawione przez lekarza psychiatrę, z którego wynika, że pacjent jest leczony od sierpnia 2012 r. z powodu przewlekłej reakcji depresyjnej, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00