Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 września 2013 r., sygn. IV SAB/Po 42/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta (spr.) Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska WSA Tomasz Grossmann Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 września 2013 r. sprawy ze skargi B. P. na bezczynność Prezydenta Miasta K. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. zobowiązuje Prezydenta Miasta K. do załatwienia wniosku B. P. z dnia [...] lutego [...] r. w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi, 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3. zasądza od Prezydenta Miasta K. na rzecz skarżącej B. P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] marca 2013 r. B. P. oraz P. P. (dalej skarżący) wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego P. (dalej WSA) skargę na bezczynność Prezydenta Miasta K. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym sprawy.
Dnia 16 lutego 2013 r. skarżący, powołując się na art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2001 r., nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej udip) złożyli do Prezydenta Miasta K. wniosek o udostępnienie w informacji publicznej poprzez przesłanie 2 protokołów kontroli operatu geodezyjnego [...] przeprowadzonych przed jego zwrotem geodecie.
Pismem z dnia [...] lutego 2012 r. organ poinformował skarżących, że zgodnie z przepisami art. 1 ust. 1 udip, każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie, natomiast art. 6 tej ustawy szczegółowo określa rodzaje informacji publicznej, które podlegają udostępnieniu. Są to informacje publiczne o: polityce wewnętrznej i zagranicznej, podmiotach władzy publicznej, zasadach funkcjonowania tych podmiotów, danych publicznych oraz majątku publicznym. Prawo do informacji, dotyczy dostępu do informacji publicznej, nie zaś domagania się doręczenia egzemplarza dokumentu, w którym jest ona zawarta. Stanowisko w tej sprawie zawarte zostało w orzecznictwie: Wyrok WSA w Lublinie sygnatura akt: II SAB/Lu 78/10 oraz Wyrok WSA w Białymstoku sygnatura akt: II SA/Bk 616/08.